Zajímavosti o Itálii a Italech:

V restauraci se dává víno na litry, nikoliv na skleničky. (un litro - litr, mezzo litro - půl litru, un quarto di vino ...)

Další tip se ukáže za: 8 sekund

Vše o Itálii

Nákup potravin, jídel a nápojů v Itálii

Tabulka Denominazione d´originele - kvalita a certifikát původu italských vín

Kvalita vína - Denominazione d´Originee klíčem k pochopeni, po jakých vínech se v Itálii dívat. nelze však na něj spoléhat jako na záruku kvality. Jde o certifikát původu, takže může označovat chutné i naprosto hrozné vino.

Denominačni oblasti byly stanoveny vládním dekretem. Určují, kde se bude víno s určitým názvem vyrábět, jaké odrůdy hroznů lze použít, maximální výnos hroznů na hektar a jak dlouho má víno zrát. Označení Denominazione d'Origine Controllata e Garantita (OOCG) zaručuje původ vín a to, že při jeho výrobě byla dodržena pravidla určená pro příslušnou oblast.

Vino da tavola je víno, které neodpovídá požadavkům DOC, ačkoliv to nemusí být vždy špatné víno.

Denominazione ďOrigine Controllata e Garantita (DOCG) je v současné době jediné označení, které je zárukou kvality. Vína prodávaná s tímto označením musí splňovat běžné podmínky DOC, a navíc jsou prověřena vládními inspektory.

Systém DOC bezpochyby zvýšil standard italských vín, ale má i mnoho kritiků. Někteří říkají, že pravidla jsou příliš přísná a nepružná a že označení DOCG ztrácí důvěryhodnost. Navíc prý pravidla nenechávají prostor k experimentování a moderním metodám, na něž se zejména severní Itálie specializuje. Výrobci, dychtící po experimentech s víny, proto bez ohledu na reguIace vyrábějí nová vína, jež se často zařadí jako nejlepší v Itálii, byť oficiálně spadají do kategorie stolního vína (do tavola).

V roce 1992 bylo zavedeno značení lndicazione Geografica npica (IDT), umožňující výrobcům používat geografické názvy a druhy hroznů i na etiketách, což ejména méně tradičním producentům výrazně pomáhá s identifikací jejich výrobků.

Nejznámějším vínem nemajícím označení DOC je dnes zřejmě sicilské červené a bílé Corvo, moderní vino, které je asi dvakrát tak drahé jako běžná stolní vína. Skvělá stolní vína se ale vyrábějí i v Toskánsku.