Zajímavosti o Itálii a Italech:

Pracovní doba v Itálii začíná většinou až kolem 9. hodiny ráno

Další tip se ukáže za: 8 sekund

Vše o Itálii

Počasí v Itálii během roku

Počasí v Itálii během roku - průměrné teploty a srážky na severu a jihu Itálie

Severní a jižní část Itálie se od sebe odlišuje jak v teplotách, tak i v celkovém úhrnu srážek. V Alpách a alpské oblasti se i v létě setkáme s poměrně častými srážkami, zatímco na zbytku Apeninského poloostrova, zejména v jeho jižnější části, se v létě deště téměř nedočkáme. Nejvíce jsou na srážky bohaté podzimní a jarní měsíce. V zimě se pak na severu země setkáme i se sněžením, od Florencie směrem na jih se pak sníh většinou dlouho neudrží. Sever Itálie je vyhledávanou lyžařskou destinací, v Alpách jsou v zimních měsících ideální podmínky pro zimní sporty. Horské klima zaručuje dostatek sněhu po celou zimu.

Počasí v konkrétní italské destinaci je ovlivňováno nejen její polohou, ale také tím, jaké moře ji omývá. Průměrné teploty na pobřeží Tyrhénského moře jsou cca o 2 stupně Celsia vyšší, než na jadranském pobřeží. Počasí na tyrhénském pobřeží je totiž ovlivňováno atlantským prouděním a částečně také prouděním z Azorských ostrovů. Díky tomu je zde v létě jen minimum dešťových srážek a teploty se pohybují nad 30 stupni Celsia. Pobřeží Jaderského moře je o něco chladnější, protože je zdejší klima ovlivňováno mořem a tedy i zvýšenou vlhkostí vzduchu. Počasí je po celý rok poměrně stabilní a k výraznějším dešťovým srážkám během roku nedochází – průměrně prší 5 dní v měsíci. Denní teploty se v prázdninových měsících, tedy v červenci a srpnu, pohybují okolo příjemných 25 stupňů Celsia. Úhrn srážek se zvyšuje s blížícím se koncem roku. Nejdeštivějším měsícem je listopad.

Počasí v Itálii v létě – obecně se dá říct, že je italské léto horké a suché, vždy však záleží na tom, kde konkrétně se nacházíme. Pádská nížina na severu země je ovlivňována mírným středozemním klimatem, ostrovy na jihu země, jako je například Sicílie, jsou zase ovlivňovány blízkostí Afriky. Od jihu zde vanou časté větry, které přináší horký a suchý vzduch. V létě se teploty v severní Itálii pohybují mezi 22 – 24 stupni, zatímco na jihu pak mezi 26 – 28 stupni Celsia. Na Sicílii je pak možné zažít i extrémní teploty, kdy se rtuť teploměru zastaví až na 45 stupních Celsia.

Počasí v Itálii v zimě – Alpy vytváří přirozenou bariéru, která zabraňuje pronikání chladného polárního vzduchu dále na Apeninský poloostrov. Zima v Itálii se tak dá označovat za mírnou. Průměrné denní teploty v zimních měsících se však na různých místech dosti liší. V Alpách a jejich předhůří se pohybují okolo nuly, ve středu poloostrova okolo 4 stupňů a na jihu již panuje typicky středomořská zima, kdy teploty dosahují na 12 stupňů Celsia.

pocasi v italii prumerne teploty srazky

Italské podnebí patří k nejpříjemnějším na světě, má teplá, suchá léta a mírné zimy. Podnebí jednotlivých regionů se samozřejmě liší, v severní části země je mírněj ší, klima jižních oblastí je typicky středomořské. Léta jsou horká a suchá v p obřežních oblastech, zejména směrem na jih, a chladná v hlavních horských pásmech, Alpách a Apeninách.

Zimy jsou mírné v Římě a dále na jih, ale na severu mohou být i značně chladné, zvláště v nížinách Lombardie a oblasti Emilia-Romagna, kde bývá počasí v lednu velice mrazivé. Plánujete-li navštívit turisticky vyhledávané oblasti, především pří mořská letoviska, vyhněte se cestě v červenci a v srpnu, kdy bývá počasí příliš horké a návaly lidí největší. Zejména v srpnu musíte očekávat přelidněná letoviska, protože v tomto měsíci jezdí Italové hrom adn ě na dovolenou.

Také v centrech nejznámějších historických měst, v Římě, Florencii a Benátkách, budete v létě potkávat davy turistů. Nejvho dněj ší dobou pro návštěvu Itálie je období od dubna do konce června nebo září a říjen, kdy je počasí velmi příjemné a počet turistů snesitelný. 

Mimo období letní sezony, tedy od května do září, jsou však dobré podmínky pro koupání pouze na jihu země.