Zajímavosti o Itálii a Italech:

Tajemství kvalitní italské kuchyně je založené na jednoduchosti, čerstvosti a kvalitě surovin.

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Itálie - zajímavosti o městech a vesnicích

Jezero Nemi, Dianino jezero, Itálie a císař Caligula - zajímavosti, informace

Jezero Nemi nebo Dianino jezero je vulkanické jezero v Itálii, zhruba 30 km jižně od Říma. Leží v nadmořské výšce 316 m, rozlohu má 1,67 km² a největší hloubku 33 metrů. Ve starém Římě byl na břehu jezera posvátný háj zasvěcený bohyniDianě, kde se konaly náboženské slavnosti Nemoralia. Jezero si oblíbil císař Caligula, který nechal na jeho hladinu spustit dvě 70 m dlouhé lodě, které byly divem tehdejšího světa.

Později byly lodě potopeny, v roce 1928 nechal inženýr Guido Ucelli jezero vypustit, lodě byly vyzvednuty, opraveny a umístěny v muzeu, zničeném za druhé světové války. Toto jezero je známé tím, že římský císař Caligula, 3. císař, a jak se o něm všeobecně tvrdilo, největší zloduch Říma si zde postavil – dosud se ale nezjistilo proč – na tehdejší dobu 2 obrovské plovoucí lodě. Ani z historických pramenů se nezjistilo, proč si je postavil na tomto jezeře, když odsud nemohly nikam odplout. Nicméně se časem lodě potopily a zůstaly na dně jezera až do 2O. století. Říká se, že Mussolini obětoval celé své jmění, aby tyto lodě vyzvedl na povrch. Druhá verze říká, že diktátor Mussolini je nechal před koncem války před tím než spojenecká vojska vtrhla do Itálie – spálit. Otec Caliguly byl Germanicus, byl synovec Tiberia a matka Agripina. Caligula sám se jmenoval Gaius Caesar Germanicus a sám si říkal Gaius. Caligulovo dětské hřiště – bojová zóna, od malička žil mezi vojáky. Matka ho nechala oblékat do vojenského oblečení + boty. Říkali mu „botička.“ Germanika – otce Caliguly nechal zavraždit, z jeho smrti prý byl hlavní podezřelý Piso. Caligula pak sám mu nechal vztyčit sochu. Spolu s matkou Agripinou jej oficiálně pohřbili. Tiberius často zval Caligulu na Capri, protože tušil nebezpečí. Tiberius –často pobýval na ostrově Capri, kde si vybudoval Villu di Tiberia – nebo také Villu Jovis, kde žil asi 10 let až do své smrti. Nebavily ho jako císaře, neustálé konflikty z Římany a tak utíkal na Capri a odsud řídil vládu v Římě. Z Říma si do tohoto sídla zval sobě nepohodlné lidi, kterých se potřeboval zbavit a svrhával je z 3OO m vysoké skály za svou vilou do moře. Projevovalo se u něj zvířectvo, násilnictví. Caligula nosil perlami pošité boty Pro potěšení v bazénech malé kluky učil proplouvat mezi nohama – genitáliemi. Agripina matka - neměla jedno oko, zemřela hlady. V Římě neexistoval žádný řád pro předávání moci. Caligula nechal zavraždit svého bratrance, aby tento nebyl nástupcem. Caligula nakonec ve spánku Tiberia uškrtil. 18.3.39 prohlásil senát Caligulu císařem – 24 let –měl podporu vojáků. Matku pohřbil v Augustově muzeu v Římě. Razil mince – byl neobyčejně štědrý. Uznával jen 3 verze - On a Germanicus, on a vojáci, on a matka.

Výrok císaře Caliguly: "Ať jste kdokoliv, nemůžete se stát císařem, pokud nemáte podporu vojáků."

Caligula stavěl akvadukty – až 60 km dlouhé, které přiváděly vodu do Říma. Jeho dům byl zničen při požáru Říma, žil na Palatinu – hodně stavěl. 70 léta 19. století – archeologové vykopali spousty drahokamů.

Livie – prababička Caliguly. Caligula cvičil s dřevěnými zbraněmi – on měl opravdovou zbraň. Systém hesel – každý den se v jeho domě vydávala nová hesla– kvůli bezpečnosti v chodbách. Caligula – nenasytný sexem, výstřednosti, orgie – se všemi – s vlastními 3 sestrami (píše Suetinius). Ponižoval ostatní. Prezentoval se jaké císař i jako bůh. Chtěl být uctíván jako bůh.

Castor a Polux – do tohoto chrámu chodíval a chtěl být uctíván. Lago di Albano Má obvod 10 km, hloubku do 170 m. Voda z něj odtéká štolou – ta je přístupná s průvodcem, údaje ji prý postavili Římané ve 4. stol n.l. Kousek od jezera leží Castel Gandolfo, má asi 6000 obyvatel. Leží nad jezerem a je zajímavé tím, že je to stálé letní sídlo papeže. Kostel stavěl stavitel Bernini (1661). Papežský letní palác začal stavět v r. 1629 Carlo Maderna. V paláci se nachází papežská hvězdárna – o té už jsem psala – byla založená 1578 a do r. 1935 byla ve Vatikánu

Od r. 1929 tento palác – stejně jako nedaleká Villa Barberini patří Vatikánskému státu.V zahradě je audienční síň pro 8000 lidí, z města vede k jezeru Lago di Albano visutá lanovka.