Zajímavosti o Itálii a Italech:

Elektrické zásuvky jsou stejně jako v ČR na 220 V. Přesto některé vidlice do zásuvky nejdou zastrčit a musíte mít redukci. Ta se dá koupit za 1 euro ve všech supermarketech.

Další tip se ukáže za: 8 sekund

Vše o Itálii

Další plánovaný pobyt autora webu: region Apuglia (Apulie) celý duben 2022 - informace zde

Itálie - zajímavosti o městech a vesnicích

Orvieto, Toskánsko, Itálie - fotografie, zajímavosti, dóm, studna

orvieto toskansko italie fotografie zajimavosti dom studnaAsi se vám to nikdy nestane, ale kdybyste byli v Toskánsku a někdo se vás zeptal, jestli se chystáte i do města Orvieto, tak řekněte "určitě ano". Je to město s velkým historickým centrem, takže se snadno ztratíte ve změti uliček (takže si vemte papírovou mapu nebo google mapu - pokud milujete bloudění, tak ji neberte :) ).

Krom velkého počtu obchůdků s nejrůznějším oblečením a nejroztodivnějšmi cetkami v samém centru centra totiž uvidíte opravdu přenádherné majestátné průčelí (čelo) dómu. Už samotné náměstí u domu (Piazza duomo) vás překvapí svou velikostí (v poměru k úzkým ulicím ve zbytku centra města). Chcilku se posaďte u zdi naproti dómu a prostě se jen dívejte. Stojí to za chvilku zastavení se. Projekt dómu trval 30 let (dělalo ho 33 architektů), ozdoby a obrazy vytvořilo 152 sochařů, 62 malířů a 90 mozaikových specialistů! Do samotného interiéru dómu ani nechoďte. Platí se tam a ničím zásadním vás nepřevapí. Nádherné je jen to průčelí, jehož barvy a zdobení nejvíce vyniknou v odpoledním slunci.
A druhou (a z mého pohledu poslední) zajímavostí je Il Pozzo di San Patrizio. Je to neuvěřitelné stavební dílo. Je to opravdu mohutná válcová studna, která je 13 metrů široká a 62 metrů hluboká, je v ní 70 oken a 248 malých schůdků. Má 2 míjející se široká schodiště, po kterých oslíci nosili vodu po malých schůdcích nahoru. Studnu objednal 1527 papež Klement VII, aby městu zajistil dodávku vody v době pedpokládaného obležení imperiální armádou. Nikdo k tomu nedošlo, ale studna existuje a za 5 euro se do ní můžete podívat (je nutností sejít až dolů a pak vystoupat zpět nahoru).

V městě Orvieto jsou i další zajímavosti (podzemní chodby apod.), ale ty jsem nenavštívil.

orvieto toskansko italie fotografie zajimavosti dom studnaorvieto toskansko italie fotografie zajimavosti dom studna

orvieto toskansko italie fotografie zajimavosti dom studna 5orvieto toskansko italie fotografie zajimavosti dom studna 5orvieto toskansko italie fotografie zajimavosti dom studna 5