Zajímavosti o Itálii a Italech:

Oblečení v Itálii je docela drahé. Ve vietnamských obchodech lze koupit docela kvalitní a hezké oblečení za výrazně nižší ceny než je v běžných obchodech.

Další tip se ukáže za: 8 sekund

Vše o Itálii

Další plánovaný pobyt autora webu: region Apuglia (Apulie) celý duben 2022 - informace zde

Dálniční poplatky Itálie

Itálie - dálniční poplatky a cena benzinu, nafty a LPG

Dálniční poplatky v Itálii

Za použití dálnic se v Itálii platí a dálniční poplatky jsou jedny z nejvyšších v Evropě (100 km cesty vychází na 5-6 euro). Informace o jejich výši se dočtete na Internetu. Počítejte ale s tím, že přejezd přes celou Itálii (ze severu až k Sicílii) vás vyde na cca. 3000 Kč. Užijete si ale kvalitní asfaltové silnice, často o 3 pruzích. Příjemné je také to, že dálnice nebývají (hlavně na jihu) ucpané a je volný průjezd. Na severu Itálie jsou řidiči na dálnicích možná až přespříliš opatrní, jezdí pomaleji než je to nutné a díky tomu mohou uměle vznikat kolony (osobní zkušenosti). 

 

Ceny benzinu, nafty, LPG v Itálii

Benzin je v Itálii drahý, jeho dovoz do Itálie je omezen. Ceny nafty a benzinu se liší podle regionu a také podle toho, jestli jste u dálnice, ve městě nebo na vesnici. Nejvyšší ceny pohonných hmot jsou u dálnice. 

  • Diesel dálnice 1,4 euro (39,20 Kč)
  • Diesel mimo dálnice 1,2 euro (33,60 Kč)
  • Benzin dálnice 1,60 euro (44,80 Kč)
  • Benzin mimo dálnice 1,45 euro (40,60 Kč)
  • LPG 0,65 euro (18,20 Kč)

LPG se označuje v Itálii jako GPL! Čte se to "dží pí elle". Pokud chcete platit kartou, zeptáte se "poso pagáre kon kárta"? (posso pagare con carta?) LPG je možné platit všude kartou, jen vám obluha řekne, jestli přímo u LPG stojanu nebo v centrále benzínky u pultíku. Pokud je na benzínce GPL k dispozici, poznáte to typicky na dálnici podle toho, že pod znakem benzínky je napsáno GPL a ve městech a na vesnicích podle toho, že je cena LPG na poutači benzínky vždy 0,X euro (benzín má vždy více než 1,X euro). 


TIP: INFORMACE O DÁLNICÍCH, DÁLNIČNÍ KAMERY V ITÁLII ZDE.