Zajímavosti o Itálii a Italech:

Na otázku come stai? tj. jak se máš? Italové odpovídají bene nebo tutto aposto (tj. dobře, vše v pohodě). I když se mají mizerně, nemluví o tom, maximálně řeknou cosi-cosi , tj. jakš-takš

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Cestování po Itálii dopravními prostředky

LPG v Itálii - je problém ho sehnat?

Ano, tak na tuto otázku se mě ptalo již více lidí. Ne, není problém v Itálii LPG sehnat. Je všude a s jednou nádrží povětšinou dojedete kam potřebujete ke druhé. Počítejte ale se siestami - dobami odpočinku, kdy na jihu Itálie LPG ne vždy seženete. LPG stojí v Itálii 0,5-0,75 euro. Je dražší u dálnice a na severu Itálie. Obecně na jihu Itálie a dále ve vesnicích a městech je LGP levnější. 

LPG se označuje v Itálii jako GPL! Čte se to "dží pí elle". Pokud chcete platit kartou, zeptáte se "poso pagáre kon kárta"? (posso pagare con carta?) LPG je možné platit všude kartou, jen vám obluha řekne, jestli přímo u LPG stojanu nebo v centrále benzínky u pultíku. Pokud je na benzínce GPL k dispozici, poznáte to typicky na dálnici podle toho, že pod znakem benzínky je napsáno GPL a ve městech a na vesnicích podle toho, že je cena LPG na poutači benzínky vždy 0,X euro (benzín má vždy více než 1,X euro).