Zajímavosti o Itálii a Italech:

V Itálii vám automaticky nedají zmrzlinu do kornoutku, ale někdy do plastové vaničky (musíte si vybrat). Šlehačku si na zmrzlinu nenechejte dát - je nekvalitní, zkazí vám požitek ze zmrzliny.

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Italské slavnosti

Italské svátky a slavnosti - náboženské a tradiční

Asi nejrozšířenějšími místními slavnostmi v Itálii jsou náboženská procesí. Mnohá z nich mají silné pohanské kořeny a jejich data v kalendáři církev posvětila relativně nedávno. Jedno z nejznámějších se koná v malé vesničce Cocullo v Abruzzách 6. května, ve svátek svatého Dominika, kdy je městem nesena socha tohoto světce obtočená hady - tento rituál se nepochybně datuje do předkřesťanského období. Další významná procesí probíhají na Velký pátek. 

V mnoha městech a vesnicích jsou neseny sochy Krista sňatého z kříže, které doprovázejí postavy oděné v bílých hábitech s kapucemi zpívající žalmy. Tato tradice je
živá obzvláště na Sicílii a v dalších městech na jihu, v Tarentu, Reggiu, Bari a Brfndisi. 

Další náboženské oslavy probíhají ve dnech před vánočním svátkem Narození Páně v Neapoli a Veroně a také v kostelech v Miláně. 

O svátku Tří králů (6. ledna} probíhají bujaré oslavy dobré čarodějky Befany okolo fontán na náměstí Piazza Navona v Římě. V tentýž den prochází tříkrálové procesí Rei Magi Milánem a v Rivisondoli v Abruzzách vytvářejí lidé živé obrazy. 

Počet lidí hlásících se ke katolické víře v Itálii klesá a až donedávna některé tradiční svátky zanikaly. Zájem o mnoho svátků a slavností však byl v posledních deseti letech oživen, zejména díky poutím, které jsou pro jejich účastníky společenskou událostí spojenou se spirituálním putováním. Pro některé lidi jsou poutě důležitější než vánoční svátky a i dnes přitahují davy poutníků.

Až milion poutníků putuje pěšky přes noc ke svatyni Madonna di Polsi v nehostinných horách Aspromonte v Kalábrii a na Sardinii se slaví Festa di Sant'Efisio čtyřdenním putováním z Cágliari do Puly a zpět.

Další slavnosti jsou spojené se středověkými tradicemi, například koňské závody Palio v Sieně. Obdobná slavnost Palio se koná i v dalších městech, například v Albě a Asti v Piemontu, tam však má v prvé řadě za úkol přilákat turisty a nemůže se srovnávat s vážností sienské slavnosti.

V Itálii se zachovaly i další tradice, například na Svátek všech svatých 1. listopadu dostávají děti dárky jakoby od zemřelých příbuzných, aby věděly, že blízcí na ně stále myslí.

Tagy: italské státní svátky, státní svátky itálie, kdy jsou státní svátky itálie, slavnosti itálie