Zajímavosti o Itálii a Italech:

Na Sicílii se řídí auta temperamentně. Pokud uděláte chybu nebo jedete pomalu, auta troubí, řidiči se vyklání z okýnek a pokřikují na vás.

Další tip se ukáže za: 8 sekund

Vše o Itálii

Další plánovaný pobyt autora webu: region Apuglia (Apulie) celý duben 2022 - informace zde

Italské slavnosti

Italské umělecké festivaly

Pýcha na rodné město se projevuje také v souvislosti s mnoha uměleckými festivaly, které se konají převážně ve střední části země. Probíhají většinou ve tarověkých amfiteátrech nebo jiných historických budovách a někdy trvají až měsíc. Nejprestižnějším je nepochybně filmový festival v Benátkách, který se koná v srpnu a září.

Známý je také letní Festival dei Due Mondi (Festival dvou světů) ve Spoletu, dva měsíce  trvající řetězec koncertů klasické hudby, baletu, pouličních divadel a umění performance, který využívá otevřená prostranství starobylého města obehnaného hradbami a je nejrozsáhlejším uměleckým festivalem v Itálii.

Sferisterio v Maceratě v Markách a Římská aréna ve Veroně jsou dalšími dějišti hudebních představení během letních měsíců. Podobný festival probíhá v Pompejích poslední týden v srpnu.

Letní festival v Bologni se pokouší trochu o něco jiného: na nádvořích středověkých paláců problhají živé koncerty skupin a promítají se u m ě lecké filmy. Některé hudební festivaly jsou věnovány konkrétním skladatelům: Pucciniho hudba se hraje od konce července do poloviny srpna v Torre del Lago blízko Viareggia, Rossiniho skladby v Pesaru od poloviny srpna do září.

Italská operní sezona začíná v prosinci a končí v květnu nebo červnu. Hlavní operní scény jsou La Scala v Miláně, Teatro Deii'Opera v rlímě, La Denice v Benátkách, Teatro Comunale ve Florencii a Teatro San Carlo v Neapoli.