Zajímavosti o Itálii a Italech:

Ve větších městech na kopci (Siena, Orvieto ad.) se do centra dostanete uzavřenou lanovkou (platí se) nebo po eskalátorech (zdarma).

Další tip se ukáže za: 8 sekund

Vše o Itálii

Další plánovaný pobyt autora webu: region Apuglia (Apulie) celý duben 2022 - informace zde

Itálie - zajímavosti o městech a vesnicích

Jezero Lago di Como a město Varenna a Lecco Itálie - teplota a koupání, zajímavosti, kam se podívat, cyklistika, turistika, horolezectví

Lake como Lago di como Italy Italie 5Severoitlaské jezero Lago di Como vás překvapí idylickou polohou mezi horami i příjemnou teplotou vody. Koupání s výhledy na vrcholy pokryté sněhem patří k nejromantičtějším zážitkům , které vám může Evropa nabídnout. Como se zakusuje do jižního předhůří Alp, které brání přílivu studeného vzduchu od severu, a díky tomu zde panuje mírně vlhké a teplé podnebí. Voda v jezeře, navzdory tomu, že je ledovcového původu a patří k nejhlubším v Evropě, se ohřeje v červenci na 24 i více stupňů.

Kolem jezera se vyskytuje spousta nevelkých pláží s drobnými kamínky, které lidé využívají ke slunění a koupání. Středomořské podnebí také svědčí rostlinám. Břehy jezera jsou porostlé bujnou subtropickou vegetací která s tyrkysové modrou hladinou vytváří nádhernou barevnou kombinaci. Pro jezero jsou typické dva druhy větrů, které se ve vládě střídají. V noci vane od severu tivano a od poledne do soumraku od jihu pak breva. Výsledkem je stále svěží a čistý vzduch, jehož blahodárných účinků lidé využívají v několika klimatických lázních, jež kolem jezera vznikly. Přitahují Italy i zahraniční návštěvníky. Vítr na Como slouží také příznivcům windsurfingu a kitesurfingu. Oblíbené jsou ale i další vodní sporty, jako třeba vodní lyžování.

Obrácená vidlice

Como má tvar obrácené vidlice. Právě v místě, kde se vodní hladina rozděluje do dvou ramen, objevíte nejkrásnější scenérie. Městečka Menaggio, Varenna a Bellagio, každé na jiném břehu, vytvářejí pomyslné vrcholy trojúhelníku spojené linkami výletních lodí, jež v létě křižují jezero v krátkých intervalech. Menaggio se zapsalo do bedekrů jako rušné letovisko, které je dobrou základnou pro pěší i cyklistické výlety i koupání. Bellagio má pověst mondénního místa. Kdysi do této perly na jezeře s oblibou zajížděli angličtí králové a duch monarchie v něm přetrvává. Hotel Villa Serbelloni hostil Winstona Churchilla který se tady zotavoval z války, a také amerického prezidenta J. F. Kennedyho. Zdejší nábřežní promenáda je vyhlášená. Na jejím konci vás čeká pláž a příjemné koupání.

Malebná Varenna

Milou a přívětivou atmosféru najdete ve Varenně, která leží v místě, kde je Como nejširší, vzdálenost mezi oběma břehy je 4,5 km. Od jezera nejlépe vynikne kaskádovité uspořádání domků tohoto městečka. Jejich pastelové barvy krásně září na zeleném pozadí zalesněných svahů. Rada nádherných vil se skrývá v krásných parcích. U břehu jezera panuje živý ruch. Do zdejšího přístavu co chvíli připlouvá výletní loď s turisty. Většina z nich se vydá podél břehu do centra městečka, které ale leží o patro výš na příkrém úbočí. Pobřežní cesty lemují obchůdky se suvenýry, kavárny a restaurace. Většina z nich má několik stolků hned u vody, a tak hosté mohou pozorovat ruch na vodě nebo vzhlížet k majestátním horám v dálce, jejichž vrcholky jsou celý rok pokryty sněhem. Na břehu odpočívají loďky a čluny vytažené z vody. Čekají na ráno, kdy se na nich místní rybáři vydají za úlovkem pstruha, síha nebo kapra. Varenna vyrostla ve svahu, výškový rozdíl překonávají desítky úzkých stinných schodišť mezi domy. Půvabnému náměstíčku vévodí kostel sv. Jiří. Asi hodinová vycházka vede z Varenny vzhůru do kopců k zřícenině Castello di Vězio. Otevírají se odtud ohromující výhledy. Nejlepší je prý z hradní věže, odkud spatříte velkou část severní poloviny jezera. Když budete mít štěstí, zhlédnete na hradě i zajímavé ukázky práce sokolníků.

Ráj umělců

Nádherná krajina kolem Coma už po staletí přitahuje také umělce. Malíři v inspirativním plenéru vytvořili krásné kresby a malby, architekti vystavěli vily s rozsáhlými zahradami osazenými altány, balustrádami a můstky, sochaři do tohoto překrásného prostředí umístili sochy a další menší umělecká díla, která výborně doplňují zdejší scenérii. K těmto skutečně reprezentativním a až pompézně vyhlížejícím zahradám se řadí i veřejnosti přístupná Villa Monastero na jižním okraji Varenny. Slouží dnes jako kongresové centrum a muzeum, jež kromě jiného připomíná zdejší pobyty světoznámého jaderného fyzika Enrica Fermiho. Za návštěvu ale stojí hlavně sama zahrada v klasicistním stylu 19. století. Táhne se v délce necelého kilometru v mírném svahu nad jezerní hladinou a je plná cypřišů, oleandrů a palem, rostou v ní i vavříny a dracény. Procházku vám zpestří všudypřítomné kamenné vázy a nejrůznější sošky. Na hladinu jezera se můžete podívat z několika vyhlídek opatřených balustrádami.

Extrémní cyklistika

Silnice šplhající do svahů nad Comem nabízejí úžasné výhledy na lesknoucí se hladinu jezera, a to z pořádné výšky, vždyť okolní hory dosahují do víc než dvou tisíc metrů nad mořem. Okruh z Varenny přes Esino Lario a Parlasco je prý zvláště přitažlivý, a tak si ho vybrali extrémní cyklisté, kteří na něm sice ujedou jen padesát kilometrů, zato ale během asi tříhodinové svižné jízdy překonají 1500 výškových metrů.

Manzoniho Lecco

Na jižním cípu východního ramene jezera leží město Lecco. Jeho hlavní historickou památkou je bazilika San Nicolo, jež vás zaujme svou charakteristickou kupolí a bronzovou vstupní branou. Historické centrum Lecca je plné krásných malých středověkých domků. V Leccu se narodil a žil básník a spisovatel romantických románů Alessandro Manzoni. Podstavec s jeho sochou zdobí reliéfy, na nichž jsou znázorněny výjevy z jeho nejznámějšího románu Snoubenci, který se odehrává v Leccu. Život a dílo jednoho z nejvýznačnejších italských spisovatelů připomíná i expozice v jeho rodném domě. Okolí Lecca je rájem turistů a horolezců. V masivu Grigne, který se zvedá nad městem, najdou vyznavači ferrat řadu zajištěných cest. Pohoří ale nabízí i výborné terény pro běžnou horskou turistiku.

Cesta k jezeru Lago di Como

K severnímu okraji jezera Como je to z Prahy 800 km , počítat proto musíte asi s devíti hodinami jízdy autem . Podél východního břehu jezera se dá ale dobře cestovat vlakem . Jízdní řády najdete na www.trenitalia.com

Možností k ubytování je ve vyhlášené turistické oblasti dostatek.