Zajímavosti o Itálii a Italech:

gpl italieV Itálii se LPG neoznačuje těmito písmeny, ale zkratkou GPL. Cedule informující o "benzince" mají na sobě i nápis GPL, pokud tam plyn prodávají (viz obrázek).

Další tip se ukáže za: 8 sekund

Vše o Itálii

Další plánovaný pobyt autora webu: region Apuglia (Apulie) celý duben 2022 - informace zde

Itálie - zajímavosti o městech a vesnicích

Panicale, Umbrie, Itálie - informace, zajímavosti, fotografie

panicale toskansko italie informace zajimavosti fotografieVESNICE, VE KTERÉ TEČE VÍNO V KAŠNĚ - tak to je hlavní pozoruhodnost vesnice Panicale umístěné na kopci nad jezerem Lago Trasimeno v Toskánsku. Ač "Panicale", paniku tu nenajdete. Je to malá klidná vesnice s pár lidmi posedávajícími v kavárnách v centru. Nutno přiznat, že víno v kašně neteče celý rok :) , ale jen v dubnu, kdy jsou ve městě slavnosti (v Itálii se prakticky pořád něco někde slaví /la festa - oslava, festegiare - oslavovat/).

Do kašny jsem se díval a je jinak uvnitř docela špinavá, takže pít z ní víno byste si rychle rozmysleli ;) V koláži je také kostel San Sebastiano s pěkným oltářem. V kostele je normálně tma, ale pokud ho chcete rozsvítit, musíte zaplatit do automatu minci. Podle hodnoty mince se vám kostel rozsvítí na různě dlouhou dobu. Vynikající způsob jak donutit návštěvníky, aby dali kostelu nějakou tu "offertu" - tedy drobné do kasičky (v kostele "offerta", ale v restauraci či jinde jde o "coperto" nebo "mancia" - všimné, spropitné). Za půl eura jsem si mohl v kostele svítit celých 3,5 minuty :D
Neodpustil jsem si jednu fotografii bílé dodávky projíždějící velmi úzkou kamennou branou. Kam se nikdo s autem nevleze a Čech by bez pochyby panikařil (aha, už vím proč se Panicale tak jmenuje :D ), tam to pro Itala není problém.

Vyfoceno: 19.9.2017

panicale toskansko italie informace zajimavosti fotografie

Fotografie jsou z: 20.9.2017