Zajímavosti o Itálii a Italech:

parkopedia italieParkování je v Itálii drahé (cca. 2 eura za hodinu), stáhněte si do mobilu aplikaci Parkopedia a parkujte zdarma, najde vám ulice kde se parkuje zdarma.

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Italské jídlo

Zkuste humří menu, tolik typické pro italskou kuchyni!

zkuste humri menu tolik typicke pro italskou kuchyniItalská kuchyně se u nás stala dost populární, a rozhodně se není čemu divit. Je poměrné lehká na strávení, snadná na přípravu, a díky spoustě bylinek také velmi chutná, přitom svěží. Nejraději se k ní vracíme v létě, protože poskytne příjemné letní občerstvení v podobě rychle připravených těstovin, pizzy, salátů, tiramisu. Náročnější na přípravu jsou plody moře v podobě humra, chobotnice či sépie. Možná však máte touhu ochutnat jiné jídlo, než jaké jste vařili doposud, nebo máte i teď při dlouhých zimních večerech čas na experiment v kuchyni.

Zkusíte humra?

Jak už jsme naznačili, italská kuchyně nabídne alternativy i pro zimní nebo přímo předvánoční období, navíc bývají (pro nás) luxusnější potraviny, jako právě humr, zrovna před Vánoci v nabídkách supermarketů za výhodnější ceny než jindy během roku. Stačí se podívat třeba do aktuálního Lidl letáku s platností od 9. do 15. prosince, hned na stranu dva. Humr o hmotnosti 325 g je tu za 249 Kč (do uvedeného Lidl letáku můžete přejít na Letákomat.cz). Levnou záležitostí humr sice není, ale pro ozvláštnění kuchyně jednou za čas se hodí výtečně. Navíc je
tento humr již uvařený, takže nebudete muset řešit dilema, zda ho do vroucí vody házet živého nebo nejprve usmrtit zabodnutím nože do hlavy.

Pojďme si tedy říct, co se dá v kuchyni z humra vyčarovat. Vedle hlavního chodu, kterým může být například zapečený humr nebo jen humr vařený, jsou to i polévky, pomazánky, dipy, dokonce různé omáčky. Humr má netučné a výživné maso, které ocení všichni, kdo chtějí jíst zdravě.

Humří polévka

Pokud budete připravovat humra dušeného či jen vařeného a nebudete jeho schránku využívat jako formu pro zapečení humřího masa s dalšími ingrediencemi, jistě můžete připravit humří polévku. Je to sice zdlouhavé, ale na postup celkem snadné, pouze potřebujete krunýř a klepeta (schránky) rozdrtit na kousky a vyvařit s dalšími ingrediencemi, pak polévku dokončit. Následující recept poslouží i jako hlavní chod. Jednodušší varianta je bez filé a bílků, pouze vývar.

Na poctivou humří polévku si připravte:

  • krunýř a klepeta
  • cibuli
  • mrkev, celer, petržel, pastinák, cuketa (prostě zeleninová polévka podle vašich zvyklostí)
  • rajčata
  • chilli papričky
  • olivový olej
  • sůl, pepř, cukr
  • tymián, celerovou nať
  • vodu
  • koňak
  • bílé tresčí filé
  • bílky
  • humří maso (není nutné)

Základ na polévku, tedy zeleninu nakrájenou na kostičky (bez rajčete) osmahneme na cibulce, část zeleniny ponecháme na později. Pak nadrtíme humří krunýře i klepeta a na cibulku je přidáme, zalijeme koňakem, osolíme, opepříme, přidáme tymián a dusíme. Po chvilce přidáme rajčata a zalijeme vodou tak, aby vše bylo ponořené, vaříme cirka hodinu.

Tresčí filé a zbylou zeleninu namixujeme s bílky a dáme do lednice odležet. Vývar pak scedíme a přidáme do něj za stálého míchání připravenou namixovanou hmotu z tresčího filé, zeleniny a  bílků.

Přivedeme k varu a těsně u bodu varu vaříme cirka půl hodiny. Vznikne pěna, kterou sbíráme, případně můžeme pak polévku přecedit přes plátno. Ale komu bílkoviny v polévce nevadí, rozhodně to řešit nemusí. Pokud máte stranou i humří maso, jen ho dejte nakrájené na kousky povařit do polévky na cirka minutu až dvě. Víc není třeba, je povařené již z předchozí přípravy.

Zapékaný humr

Maso z uvařeného humra je delikátní samo o sobě. Ale pokud jej chceme přivést k dokonalosti, ještě jej zapečeme s dalšími ingrediencemi. Pro zapékání je skvělý krunýř z humra, který poslouží jako přírodní miska, přitom je i dekorativní.

Humří maso nakrájíme na kousky a promícháme s citronovou šťávou a bylinkovým máslem. Máslo si připravíme smícháním mírně rozpuštěného másla s bylinkami, které jsme předtím na velmi jemno nadrtili ve hmoždíři. Nejlépe se hodí kyselejší bylinky, tedy tymián, bazalka, saturejka nebo i rozmarýn.

Do zapékacích misek nebo do krunýřů. Klidně i do lastur, dáme humří směs a zastrouháme ji nejlépe parmezánem. Pak jen vložíme do předem rozehřáté trouby na 200 stupňů a necháme cirka 5 – 10 minut zapéct. Podáváme třeba s bruschettou. Co je to bruschetta? Odpověď na vás čeká v článku, který jsme na toto téma již stihli připravit - najdete ho zde.

Omáčka z humra

Kdo upřednostňuje omáčky, rozmixuje humří maso a přidá jej do klasické bílé omáčky. Omáčku uvaříme z humřího vývaru, či z vývaru rybího. Dochutíme solí, pepřem, petrželkou, octem. Doplníme zakysanou smetanou. Pokud máte doma humří konzervu, je to neskutečně rychlý oběd. Podává se nejlépe k pečené rybě nebo i jen s těstovinami, vhodná je, v řidší konzistenci, i pro přípravu risotta.

Humr k vínu

Humr se skvěle hodí též jako delikatesa k vínu. Dá se připravit předem a pak jej jen doplnit do salátů nebo z něj vyrobit vynikající pomazánku, případně dip. Fantazii se meze nekladou, ale pojďme si ukázat nějaké tipy pro snadnou přípravu humra ve studené kuchyni. Humr se totiž dá pořídit i v konzervě nebo jen samotné mražené humří maso, bez krunýře. Tahle surovina bude pro lehký a rychlý snack nebo delikatesu k vínu vhodnější než humr v celku. Příprava bude díky tomu extrémně rychlá.

Humrová pomazánka na slakokyselo

Humr se velmi dobře snoubí s chutí celeru, a tak i do humrové pomazánky dáváme celer, sterilovaný. Humří maso nasekáme najemno, přidáme celer, pak majonézu, můžeme kari nebo jen pepř. Lze dokyselit ještě i citronovou šťávou, pokud budete mít potřebu. Lze doplnit strouhaným sýrem typu parmezán nebo pecorino. Místo majonézy můžete použít i mascarpone či jej s majonézou smíchat, pak je ale nutné pomazánku výrazněji dochutit. Humrová pomazánka s česnekem Podobně se dá připravit i humrová pomazánka ve variaci s česnekem. Místo celeru dáme česnek. Ostatní ingredience mohou zůstat stejné. Pomazánka bude mít výraznou česnekovou chuť, která se s humrem i vínem také dobře snoubí.

Co s živým humrem?

Pokud by vás přece jen zajímalo jak připravit živého humra, můžete shlédnout některé z mnoha videí na YouTube právě o přípravě humra, abyste si dodali odvahy k úplně jinému vaření, než jsme v české kotlině zvyklí (vyhledaná videa o přípravě čerstvého živého humra najdete tady). Jde o ten první krok, první pokus, říkají známí kuchaři. Pustíte se do něj?

Tagy: humr recepty