Zajímavosti o Itálii a Italech:

Hlavně v jižní Itálii je často nepořádek v ulicích u silnic a sjezdů. Pro Italy je důležité, aby dobře vypadali a měli doma uklizeno. Ulice a silnice pro ně nejsou tolik důležité.

Další tip se ukáže za: 8 sekund
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_2
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_1
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_4
Vse_o_Italii_horni_banner_1360x337_3
previous arrow
next arrow

Itálie - zajímavosti o městech a vesnicích

Největší jeskyně na světě Grotta gigante, Itálie - informace, zajímavosti, video, vstupné, GPS

nejvetsi jeskyne na svete grotta gigante italie informace zajimavosti vstupne gpsGrotta gigante je největší jeskyně na světě a druhý největší podzemní prostor na světě. Je umístěna na italské straně Krasu poblíž Terstu u státní hranice se Slovinskem. Je hluboká neuvěřitelných 107 metrů a široká 208 metrů. Velikost prostoru je těžko představitelná a musí se prostě zažít. Vzhledem k tomu, že komentovaná prohlídka (italština, angličtina) trvá asi 1 hodinu, určitě si vezměte teplou mikunu nebo kalhoty (já jsem měl větrovou bundu a ponožky do sandálů - mega faux pas :D ... ale v jeskyni to stejně nikdo neřeší, protože je tam přítmí a každý si dává pozor, aby se nepřizabil na 400 schodech vedoucích na dno jeskyně ;) ). V jeskyni je stálá teplota +11°C.

Celková délka trasy je 850 metrů a zvládne ji dítě i "svěží" důchodce :) Výstup zpět na povrch je ovšem tou náročnější části trasy (průvodce s italským klidem vyčká, než z jeskyně vyjde celá skupina).

Při chůzi ze schodů je zakázáno fotografovat (což jsme obešli tím, že jsme se na schodišti zastavili a tím pádem jsme nešli :) ).

Jeskyně má své zajímavosti. První je, že spodní krápníky (stalagmity) rostou velmi pomalu, a to asi 1 mm za 15 let. Takže kdybyste pracovali v jeskyni celý život, povyrostly by ani ne o 1 cm. Největší stalagmit se jmenuje colonna ruggero a má 14 metrů (viz foto).

Menší zajímavostí pak je, že prostředkem jeskyně vedou 2 dlouhé plastové průhledné tubusy od vrcholu až na samé dno běžně přístupné části jeskyně (v průvodci Itálií je nesprávně uvedeno, že jde o tubusy, ve kterých vedou elektrické kabely). Dole na konci tubusů je malá stavba. V tubusech je v celé délce lano, na jehož konci je kyvadlo. To snímá otřesy a na výkyv kyvadla má také vliv pozice Měsíce vůči Zemi. Případné otřesy a výkyvy jsou zaznamenávány právě v malé stavbě ("unimobuňka") dole v jeskyni (geofyzikální výzkumná stanice). Kyvadlo není ovlivněno vnějšími vlivy (hluk, proudění vzduchu), a proto je extrémně přesné. V jeskyni je těžko představitelné absolutní ticho, které narušuje jen průvodce a návštěvníci.

Jeskyně byla objevena v roce 1890 a 1908 se stala přístupnou pro veřejnost. Byla vytvořena řekou Timavo, která se posléze propadla hluboko pod zem, takže aktuálně je jeskyně suchá. Přirozené jeskynní organismy zde již nežijí, protože byly zničeny elektrickými světly a bakteriemi, které přináší návštěvníci na své obuvi. Dá se tedy říci, že je jeskyně "mrtvá".


nejvetsi jeskyne na svete grotta gigante italie informace zajimavosti vstupne gps